Fér krok, nebo populistické gesto pana hejtmana?

Kolik peněz a za co utrácí Karlovarský kraj? To si mohou od začátku října lidé snadno vyhledat na krajském webu. Úřad začal na internetu zveřejňovat všechny výdajové faktury v hodnotě nad 10 tisíc korun.

peníze

Karlovarský kraj začal zveřejňovat na internetu faktury nad deset tisíc korun. Chtělo by se zatleskat. Jenže… Jenže vedení Karlovarského kraje začalo se zveřejňováním informací teprve dva tý dny před volbami a já se prostě nemohu zbavit vtíravého pocitu, že se ČSSD a KSČM prostě rozhodly udělat jednoduché populistické gesto. Jak si jinak vysvětlit, že vedení kraje informace o zakázkách nezveřejňuje už celé dlouhé čtyři roky, kdy to dělat mohlo. Namísto toho jsme jen z pološera rozhodovacích mechanizmů kraje uhadovali obrysy toho, jakým způsobem se veškeré zakázky na krajském úřadě vybírají. V tomto kontextu prostě nemohu nevzpomenout toho, jak blahoslkonně pan hejtman a jeho kolegové spolurozhodovali o ROP Severozápad…

O aktivitě současného vedení kraje vypovídá to, že do Karlových Varů musel přijet Václav Moravec na předvolební debatu a panu hejtmanovi nápad o zveřejňování faktur v proudu televizní diskuze vnuknout. Osobně jsem panu Moravcovi děkoval už tehdy v přímém přenosu a rád to udělám znovu. Že vedení kraje tento nápad v průběhu minulých čtyř let nevytanul na mysli, mohu přičíst jen jednomu ze dvou důvodů. Buď nebyly informace o zakázkách k dispozici, protože bylo co skrývat. Anebo jde „jen“ o důsledek pověstné fušeřiny, s níž u nás pánové a dámy z ČSSD a KSČM v minulých čtyřech letech vládli. Těžko říct, co je horší…

iDnes.cz - Karlovarský kraj začal na webu zveřejňovat faktury nad 10 tisíc korun

Na krajském portálu jsou zájemcům k dispozici faktury uhrazené Karlovarským krajem od začátku října. Instituce už delší dobu zveřejňuje i smlouvy a výběrová řízení.

"Věřím, že to lidé ocení jako transparentní způsob informování o tom, jak kraj nakládá s veřejnými prostředky," vysvětlil hejtman Josef Novotný. Zájemci najdou odkaz na zveřejněné faktury na titulní stránce krajského informačního portálu www.kr-karlovarsky.cz v sekci Doporučujeme.

Impulsem k rozhodnutí zveřejňovat faktury na webu byla s nadsázkou televizní debata. Hejtman Josef Novotný na konci srpna v předvolebních Otázkách Václava Moravce na dotaz moderátora připustil, že ho zatím nenapadlo zveřejňovat faktury na internetu, ale že s tím nemá problém. A že možná ještě do voleb úřad začne faktury na web dávat (více o rozhodnutí kraje čtěte zde).

"Bude to pro nás znamenat měsíčně zveřejnit řádově kolem 400 až 500 faktur v částkách od 10 tisíc korun," upřesnil Roman Rokůsek, ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje. Zároveň ujistil, že úřad kvůli tomu nemusel přijmout nové zaměstnance.

Zdroj: iDnes

ODS Karlovy Vary

Listy ODS - červen 2012

Aeto